E: jarda@markrabka.cz
Tábořiště Markrabka se nachází v krásné přírodě mezi Bouzovem a Lošticemi u řeky Třebůvky obklopeno lesem, na slunečné louce se srubem, kuchyní s jídelnou, stany, umývárnou, sprchou, suchými záchody.
GPS souřadnice: 49°43'39.033"N, 16°53'58.068"E
V širším okolí je známý hrad Bouzov nebo Loštice s pověstnou výrobou tvarůžků a moderním muzeem tohoto voňavého produktu. Zajímavostí je též výskyt a ochrana populace mravence množivého s jeho více než 800 mraveništi. Přírodní chráněná oblast je ale od tábora dostatečně vzdálená.
Děti jsou rozděleny do věkově smíšených oddílů. A to především z důvodu spolupráce a podpory starších mladším, ale i naopak. Hry jsou koncipovány tak, že každý člen týmu je potřebný a i ti starší dravci si bez mladších parťáků leckdy neporadí.
Celý tábor má vždy jedno téma, které se prolíná veškerou činností tábora. Během celého tábora probíhá celetáborová hra a všechny aktivity jsou směřovány k závěrečnému pokladu. Děti používají místní slovník, mají tématické převleky, používají místo jmen přezdívky, názvy jídel jsou upraveny – prostě celých 7dní jsou zataženi do tématu tábora.
Každý den má jeden oddíl službu, při které především pomáhá v kuchyni a v jejím okolí. Připravuje potraviny na vaření (škrábe zeleninu, krájí chleba, maže rohlíky), ale také zatápí a udržuje teplou vodu v brutarech, řeže dřevo, pumpuje vody do umývárky, uklízí a umývá nádobí. Ale především pomáhá s vydáváním jídla – to je nejoblíbenější část služby. Další oblíbenou částí jsou noční hlídky, ta důležitost s jakou je děti zvládají, je obdivuhodná.
Denní program má v podstatě vždy stejnou strukturu
Na táboře děti bydlí ve stanech s podsadou po dvojicích. Stany jsou vybaveny matrací, poličkou a celý stan má dřevěnou podlahu. Je tedy třeba aby děti měly svoje spacáky a prostěradlo (ideálně froté s gumičkou okolo, aby dobře na matraci drželo), případně polštářek či oblíbeného plyšáka. Myslete jen na to, že ve stanu není moc místa, pokud tedy vaše dítě potřebuje více než jednoho plyšáka, bude třeba se domluvit, který zůstane doma. Při chladném nebo deštivém počasí klesá někdy noční teplota na 5-7 stupňů. Při večerce se v těchto případech u každého dítěte kontroluje oblečení na noc: silné ponožky, čepice, tepláky; během celé noci se kontrolují děti ve stanech, zda jsou dobře zapnuty ve spacích pytlích a přikryty přikrývkami.
Přímo v areálu tábora je travnaté hřiště a velká louka, které se využívají na sportovní hry. Dále je zde prostor s ohništěm na velký táborák. Děti také využívají les v okolí tábora pro polední odpočinek při slunečném počasí.
Kolem tábořiště protéká říčka Třebůvka, která si využívá ke koupání v horkých dnech a také ke hrám. Vody je v říčce u tábořiště maximálně po pás (cca 1m), ale i přes to jsou děti v průběhu koupání a her hlídány a přístup k vodě je řízen pravidly.
Pro děti jsou k dispozici míče a pomůcky na celou řadu her.
Pitná voda se na tábořiště dováží, v místě je jen užitková, která je rozvedená do sprch, ty jsou manuální s ohřevem vody v brutarech. Na léto je na tábořiště zavedena elektrika. Ta se používá především v kuchyni (lednice, sporáky) ale také na osvětlení jídelny a kuchyně, ale také latrín. Nabíjení mobilů je možné, ale i přesto nedoporučujeme dětem jakékoliv elektronické věci na tábor dávat. Není možné zajistit úschovu mobilů a ochrana před případnou vlhkostí. Děti bez elektroniky týden vydrží a naučí se i jinak zabavit.
Vedoucí tábora přebírá odpovědnost za dítě od okamžiku, kdy mu je rodiče předají u autobusu při odjezdu, až do chvíle, kdy je opět rodičům při příjezdu vrací. Tuto obrovskou odpovědnost přenáší vedoucí částečně na své táborové spolupracovníky, tj. vedoucí oddílů, které proškoluje, kontroluje a řídí.
Vedoucí oddílu - zvláště u malých dětí, kromě běžného programu neustále kontroluje oblečení dětí, pořádek ve stanu, čistotu. Když začne pršet, musí vedoucí zajistit vysušení oděvů a botek do příštího dne - to děti samy často nedokážou.
Bezprostředně po příjezdu do tábora jsou děti seznamovány s táborovým řádem a režimem. Jsou to soubory pravidel, které zajišťují především bezpečnost a zdravotní ochranu dětí. Dítě se musí seznámit s prostorem tábora, ve kterém se může volně pohybovat ve svém osobním volnu, musí se naučit respektovat pravidla organizovaného koupání, naučit se před budíčkem a po večerce zachovávat klid, aby nebyly ve spánku rušeny ostatní děti, správně se oblékat v souladu s počasím, atd. K nemocem dětí dochází na táboře jen zřídka. Kromě běžných drobných poranění se občas vyskytne angína, rýma nebo úpal. Naše ošetřovna je dobře vybavena (pracuje v ní proškolená zdravotnice) a dokážeme si poradit s většinou takovýchto neduhů. V případě potřeby je možno zajet za lékařem do Loštic či přivolat rychlou lékařskou pomoc.
Děti se umývají pravidelně ráno a večer. Na to primárně dohlíží vedoucí oddílu. Před každým jídlem jsou děti posílány umýt si ruce, to kontroluje službukonající oddíl. Kontrola dětí navzájem velmi dobře funguje. Dnes zkontroluji já tebe a zítra to bude naopak. Sprchování dětí probíhá vždy po službě v kuchyni. Po dohodě s vedoucím oddílu lze děti sprchovat rovněž i po fyzicky náročných programech, případně dívky podle jejich potřeb. Umývárna a sprchy jsou vystavěny v samostatné dřevěné budově přilehlé k hlavnímu srubu s manuálním ohřevem vody v brutarech.
Jako všude v přírodě, i na táboře jsou komáři a klíšťata. Nejlepší ochranou proti nim je vhodné oblečení. Pomáhají také vhodné repelentní přípravky. Děti jsou povinné každé přisáté klíště hlásit, toto je evidováno a na konci tábora každé dítě obdrží schematický obrázek, kde je vyznačeno, kde a kolik klíšťat bylo přisáto. Tato informace může být užitečná ošetřujícímu lékaři v případě, že by se u dítěte vyskytlo po návratu z tábora horečnaté onemocnění. Od ranního úklidu až do večerky musí každé dítě udržovat pořádek ve stanu a ve všech prostorách tábora. Tak je zajištěno pro všechny příjemné a čisté prostředí.
Jídelníček je kaloricky velmi bohatý a pestrý, obsahuje dostatečné množství bílkovin a vitamínů. Každé dítě dostane tolik jídla, kolik sní, může si kdykoliv požádat o přídavky. Vedoucí dohlíží na dojídání a dbá na to, aby děti nevracely zbytky.
Každé dítě má svůj jídelní set. Je možné použít legendární ešus nebo jakoukoliv jídelní misku. Většina dětí se stravuje lžící, příborem se v misce velmi těžko bojuje. Doporučujeme tedy sbalit dítěti dvě misky (polévka+hlavní jídlo), kelímek/plecháček na pití a lžíci. Někdy se hodí i víčko kam se dá položit namazaný chléb. Nedoporučujeme skleněné nádobí. Děti se o nádobí starají sami a umyté si ho nechávají ve stanech. Skleněné by mohlo dojít lehce k úhoně. Je také dobré jídelní set podepsat, aby se případně dohledal majitel.
Návštěvy na dětských letních táborech velmi nedoporučujeme. Má to své vážné pedagogické důvody. Každá návštěva naruší nejen pobyt navštíveného dítěte, ale i řadu dětí ostatních. A proto všechny rodiče prosíme, aby za dítětem na tábor nejezdili. Totéž platí nejen pro rodiče, ale i pro příbuzné, známé a kamarády dětí. Pokud si nejste jisti, jak se vašemu dítěti daří, zavolejte hlavnímu vedoucímu tábora a zjistěte nejdříve situaci. Týden není tak dlouhá doba, aby to i slabší povahy nezvládli.
Na každý dopis od rodičů se dítě velmi těší a netrpělivě na něj čeká. Z každého dopisu nebo lístku od rodičů a příbuzných má upřímnou radost. Pište proto často a nečekejte s příštím dopisem na odpověď z tábora. V táboře je organizován bohatý a pestrý program, dítě má poměrně málo volného času. Odeslání prvního dopisu rodičům je předepsáno táborovým řádem, ostatní již děti píší samostatně. Rozhodně ale neměřte vztah vašeho dítěte k vám počtem odeslaných dopisů z tábora. Pokud dítě málo píše, znamená to, že mu nic nechybí a že je plně zaujato táborovým životem.
Pošlete dítěti nějaký hezký, netradiční dopis: nakreslete obrázek, nějakou větu zašifrujte, použijte veršů. Přiložte výstřižek z novin, dětského časopisu, obrázek oblíbeného herce, plátky růže z vaší zahrádky. Taková pozornost vaše dítě potěší. Nezapomeňte na zprávy o domácích zvířátkách, na kterých děti často velice lpí. Dětem, které jedou poprvé na tábor, pište často (každý den) a zapojte do této milé povinnosti i všechny své příbuzné a známé. Dopis můžete odeslat už den před odjezdem dítěte na tábor, aby jej dítě našlo v poštovní schránce už první den svého táborového pobytu.
Žádné dopisy dětí zásadně nekontrolujeme, takže vůbec nevíme, co vám děti píší. Pokud bude dítě psát dopisy smutné, tesklivé, nebo si bude na něco stěžovat, prosíme vás, abyste nám obratem zavolali, a my se pokusíme taktně a nenápadně zjistit, co se s dítětem děje a pomoci mu.
Balíček na týdenní tábor není nutný. Ale pokud byste přeci jen chtěli svému dítěti přilepšit, nikdy dětem neposílejte do tábora ovoce, domácí moučníky, sladkosti a jiné pokrmy. Protože doručené balíky předáme dětem, nemáme kontrolu nad jejich konzumací. Je smutné, když si dítě zkazí dva táborové dny tím, že se přejí sladkostmi a je mu zle. V poslední době se takové případy stávají často - myslete na své děti a jejich zdraví. Oblíbené pochoutky jim uchystáte až po jejich návratu z tábora.
Přihlásit se